Django'da Proje Oluşturma

Django, Python bazlı bir Web Framwork'tur.  Mimari olarak ORM'dir ve MVT desenini kullanmaktadır. ORM'in açılımı Oriented-relational mapping'dir. Peki ORM'in anlamı nedir? ORM mimarisine sahip framework'larda programcının SQL kod ile database table yazmasına gerek yoktur. Bunun yerine veritabanı tabloları Pyhton ile model dediğimiz sınıfsal yapılarla oldukça basit bir şekilde oluşturulabilmektedir. Peki MVT nedir? MVT'nin açılımı Model-View-Template'dir. Model kısmında söylediğimiz gibi database için gerekli table yani tablolarımızı oluşturuyoruz. View kısmında ise Model ile Template arasındaki ilişkiye köprü olan mantıksal yapıyı kullanmaktayız. Template kısmı ise direkt olarak kullanıcıya web browser üzerinden sunulacak olan bölümdür. Template yapıları aslında oluşturacağımı html dosyalarıdır. 

Projeyi oluşturmadan önce Django'yu indirmediyseniz, resmi web sitesinden indirmelisiniz. Sonrasında işletim sisteminize uygun olarak güncel sürümü önerilen şekilde yüklemelisiniz. Eğer Windows işletim sistemi kullanıyorsanız pip package manager üzerinden indirme gerçekleştirmeniz gerekmektedir. 

Kurulumları yaptıktan sonra artık Django projesini oluşturmaya başlayabiliriz. Öncelikle projemin kaydolmasını istediğim yerde command prompt yani cmd'yi açıyorum. Aşağıdaki komutu girerek ilk django projemi oluşturuyorum:

$> django-admin startproject ilksite
İlksite adındaki projemi başarıyla oluşturdum. Şimdi sırasıyla ilk olarak ilksite klasörüne cd ile giriş yapıyorum sonrasında ise code . komutu ile Visual Studio Code ile projemi açıyorum:
$> cd ilksite
$\ilksite> code .
Şimdi proje klasörü içinde gelen dosyalarımızı inceleyelim:
 • ilksite/
  • ilksite/
   • __init__.py
   • asgi.py
   • settings.py
   • urls.py
   • wsgi.py
  • manage.py
Burada bizi ilgilendiren üç kısım dosya var. Bunlar:
 • settings.py: Proje için gerekli ayarları bu dosya üzerinden gerçekleştiriyoruz.
 • urls.py: URL yönlendirmelerinin yönetildiği ana dosyadır.
 • manage.py: Projeyi yönetme kısmı bu dosya üzerindendir. En basit olarak projeyi çalıştırma, veritabanını güncelleştirme gibi tüm eylemleri bu dosya aracılığıyla yapmaktayız.
Diğer dosyalar, özelli asgi.py ve wsgi bizim neredeyse hiç dokunmayacağımız kısımlardır. Bu dosyalar web sunucular ile web framework arasındaki ilişkiyi sağlamakla yükümlü dosyalardır. Proje şu anda basit anlamda wsgi kullanmaktadır. asgi.py ise asenkron web uygulamaları için kullanılmaktadır. Söylediğim gibi bu dosyalarla şimdilik bir işimiz yok. Ancak deployment esnasında işimiz düşecektir.

Artık projemizi aşağıdaki komut ile çalıştırabiliriz:
$\ilksite> python manage.py runserver
Projemiz local sunucu üzerinde canlıya alındı, test etmek için belirtilen adrese tarayıcınız üzerinden gidin (http://127.0.0.1:8000/)
Django İlk Proje

Bu görüntüyü aldıysak işlemleri başarılı bir şekilde gerçekleştirmişiz demektir. Diğer yazıda görüşmek üzere.

Kaynaklar:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder