Vim'e Giriş

Vim derslerinin ilk kısmına giriş yapıyoruz. Vim nedir? Vim bir geliştirici editörüdür, kısaca text editör olarak tanımlayabiliriz.

Ancak vim diğer editörlere nazarak direkt olarak kullanıma başlayabileceğimiz bir editör değildir. Bu editörü kullanmayı öğrenmek için istikrarlı bir şekilde öğrenmeye çalışmalıyız.

Vim editörünün iki temel modu bulunmaktadır. Bu modlar, insert ve normal modlardırıdır. insert mode, normal bir şekilde nasıl notepad üzerinde yazı yazıyorsak o işlevselliği sağlamaktadır. normal mode, yazı üzerinden değişiklik yapabilmek için çok daha etkili kullanım yöntemleri sağlayan moddur.

Hangi mode'un aktif olduğunu editördeki alt bardan anlayabiliriz.

Vim Dersleri

Mode değiştirmek için eğer normal mode'a geçilmek istenirse ESC butonuna, insert mode'a geçmek için ise i butonuna tıklanır.

Biz şimdilik i'ye basıp insert mode üzerinden ilerleyelim. insert mode anında editör içinde örnek bir yazı yazalım. Ancak bu yazdığımız yazıda bazı hatalar mevcut. Bu hatalar insert mode aktif iken düzeltebiliriz ancak bunun fare imlecini ya da ok tuşlarını kullanmamız gerekecek. Bunun yerine normal mode'a geçmek ve h,j,k,l tuşları düzeltmeyi deneybiliriz. İlk başta bu durum çok uzun bir yolmuş gibi gelse bile pratiklik kazandıkça ciddi anlamda hız kazandıracaktır ve fareye olan bağımlılığımızı azaltacaktır.

Normal mode'a geçmek için ESC'ye basılır ve imleci h,j,k,l klavye tuşları ile hareket ettirebiliriz.

 • h tuşu, imleci sola hareket ettirir.
 • j tuşu, imleci sağa hareket ettirir.
 • k tuşu, imleci yukarıya hareket ettirir.
 • l tuşu, imleci aşağıya hareket ettirir.

Öğrendiğimiz bu bilgileri kullanarak aşağıdaki yanlış yazılmış metni düzeltelim.

Vim editör kullanımı

Ayrıca w, b, e tuşlarını kullanarak kelimeler arasında hızlıca dolaşabilirsiniz.

 • w tuşu, soldan sağa ve yukarıdan aşağıya olmak üzere kelimelerin baş harfleri üzerine imleç koymamızı sağlar.
 • b tuşu, sağdan sola ve aşağıdan yukarıya olmak üzere kelimelerin baş harfleri üzerine imleç koymamızı sağlar.
 • e tuşu ise soldan sağa ve yukarıdan aşağıya olmak üzere  kelimelerin son harfleri üzerine imleç koymamızı sağlar. Aşağıda olduğu gibi:

Vim klavye tuşları

Bu tuşların önünde katsayı da kullanabiliriz. Örneğin, 10 kelime birden hareket etmek istiyorsak, normal mode'da 10w yazarak 10 kelime birden imleci hareket ettirebiliriz. Farklı olarak, 5b yaparak 5 kelime geriye ya da 7e ile kelimenin son harfine imleç koymak üzere 7 kelime ileri imleci atabiliriz.

10 kere "merhaba" yazdırmak istersek:
 1. normal mode'a geçilir.
 2. 10 yazılır
 3. insert mode'a geçilir.
 4. "merhaba" yazılır
 5. normal mode'a geçilir.
Vim istenilen kadar kelime yazdırma

Şimdilik bu kadar yeterli sanırım, sonraki yazılarda daha fazla özelliğe değineceğiz. Bu aşamada yukarıdaki işlemler ile bol bol egzersiz yapmak Vim üzerinde yetkinliğimizi arttıracaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme