pygame.Surface Hakkında

Pygame Program Yapısı yazısında pygame.display.set_mode() fonksiyonunun pygame.Surface nesnesi döndürdüğünden bahsetmiştik. pygame.Surface nesnesini dikdörtgen bir 2D Image olarak düşünebiliriz. Ayrıca pygame.Surface'e bağlı olan çeşitli default metotlarımız mevcuttur. Bunla alakalı ayrıntılı bilgiye şu sayfadan ulaşabilirsiniz.

pygame.Surface üstüne çizilen her şey ekrana yansıtılır. Zaten bu sebeple kendi oluşturduğumuz display adlı bir değişkene atadık. Bu değişken adı programcının isteğine bağlı değişebilir.

Aynı şekilde pygame'de bir image modülü mevcuttur. Bu modül sayesinde local dizin üzerinde resim kaydedebilir ve yükleyebilirsiniz. Image'ler yani görüntü dosyaları pygame.Surface nesnelerine yüklenmektedir. Bu sayede sonrasında görüntü üzerinden değişiklikler de yapabiliriz.

pygame.Surface nesnelerini dikdörtgen olarak düşünmemiz gerek. Sırf bu sebepten bu nesnelere özel olarak Rect sınıf mevcuttur. Bu sınıf sayesinde oyun içi bir çok dinamik sağlanmış olacak. Örneğin, collision gibi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme