Pygame'e Giriş

Pygame, Python'un 2d oyun geliştirme framework'üdür. Pygame hakkında daha önceden bu blogda birkaç yazı yayınlamıştı ancak yeniden başlama ihtiyacı duydum. Pygame ile oyunlar geliştirebilirsiniz. Bu oyunlar sizin ne kadar çok öğrendiğinize ve pratik yaptığınıza bağlı olarak o kadar iyi bir ürün çıkarmanız demektir. Açıkçası benim Pygame ile ilgili çok bir tecrübem yok ancak bu yazılarla beraber "öğretirken öğren" prensibine sadık kalacağım.😶 Öncelikle Pygame ile uygulama geliştirirken Python kullanılacağı için belli bir seviye Python bilmek gerekiyor.

Python'un Bilgisayarda kurulu olması gerekmektedir. Python Website adresine gidip bilgisayarınıza uygun olan sürümü indirebilirsiniz. Kurulumunu yaptıktan sonra ise Pygame kurulumunu yapmalıyız. Pygame'i kurmak için bilgisayarın terminali açılır, ben cmd kullanıyorum Windows için:
python3 -m pip install -U pygame --user
Komut girildikten sonra yükleme olacaktır. Eğer yüklemede sorun yaşarsanız ayrıntılı bilgiyi buradan alabilirsiniz Pygame Getting Started

Pygame framework'ü kendi içinde ses, çizim grafikleri, mouse event gibi çeşitli modüller barındırmaktadır. 

Şimdi test amaçlı bir basit uygulama yazalım ve daha sonrasında çalıştırmayı deneyelim. Öncelikle Python IDLE çalıştırılır. Sonrasında üst barda yer alan File -> New File ile yeni bir dosya açılır, aşağıdaki gibi kodlar yazılır:
import pygame, sys

pygame.init()

display = pygame.display.set_mode((720, 480))

pygame.display.set_caption('Merhaba Dünya')

while True:
  for event in pygame.event.get():
    if event.type == pygame.QUIT:
      pygame.quit()
      sys.exit()
Kodu yazdıktan sonra çalıştırmaya hazırız, F5'e basılır ve açılan pencereye Evet denir. Sonrasında dosyanın kaydedilmesini isteyecektir, istediğiniz konuma dosyayı **.py uzantılı olacak şekilde kaydedin. Kaydetme işleminden sonra program çalışacaktır aşağıdaki gibi:
Pygame'e Giriş
Penceremiz başarılı bir şekilde açıldı. Bir sonraki yazıda ise temel anlamda Pygame programının kod yapısını inceleyeceğiz ve her bir kod satırının görevlerinden bahsedeceğiz.

1 yorum: