Pygame ile Yılan Oyunu Tasarımı

Bu yazıdan itibaren yılan oyunu yapımına başlıyoruz. Bu sayede hem pygame'i uygulamalı bir şekilde öğrenmiş olacağız hem de bir oyun yapmış olacağız. Yılan oyunu genel olarak bakıldığında oldukça basit bir yapıya sahip ancak içerisinde çok önemli temel oyun konseptlerini barındırmaktadır.

Öncelikle bir projeyi gerçekleştirmeden önce onu genel hatlarıyla oluşturmak önemlidir. Bunun içinse kağıt ve kalem yeterli. Yılan oyunu bildiğiniz gibi yön tuşları ile yönlendirilen bir tane yılan içeriyor. Yön değişikliğine bağlı olarakta yılan o yöne kıvrılıyor ve ona göre şekil alıyor. Bunu direkt olarak koda dökebilmek ilk başta kafa karıştırıcı olabilir. Bu yüzden kağıt üzerinde bu durumu canlandırdık. Ayrıca yılan bir besin yediğinde yılanın kuyruğuna ekleme yapılacak.
Yukarıdaki çizimi incelersek eğer x ve y dizilerinin yer aldığı görülecektir. Bu dizilerde yılanın görüntüsünü oluşturan her bir kare parçasının konumu saklanmaktadır. Ayrıca bir şeklin konumunu sol üst köşe temsil eder. En azından pygame'de durum böyle. Ayrıca pygame'de koordinat sistemi tam olarak yukarıdaki kareli çizimlerde olduğu gibi düşünülebilir.

Oyuncu, yılanın yönünü sağa doğru değiştirdiğinde o görüntüye ait x noktasının değeri 1 arttırıldı. Eğer sola doğru olsaydı o parçaya ait x noktasının değeri 1 azaltılmış olacaktı. Aynı durum aşağı ve yukarı için geçerli, tabi y noktasına göre. Ondan sonraki tüm parçaların sahip olduğu konum koordinatlara ise bir önceki parçanın sahip olduğu koordinatlar atanır. Resmi detaylıca incelerseniz bu durum rahatlıkla görebilirsiniz.

Şimdilik bu oyunun genel çalışma mantığını çözdük sayılır. Sıra bu durumu koda dökmekte ama daha öncesinde pygame'de uygun bir ortam oluşturulmalı. Bunu da sonraki yazıda gerçekleştireceğiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme