Node.js Nedir?

Node.js, açık kaynak bir sunucu ortamıdır. Geliştiricilerin bu server yani sunucu üzerinde JavaScript çalıştırmasına olanak sağlar.Node.js ücretsiz bir sunucu ortamıdır. V8 JavaScript Engine tarafında çalışır. Bu engine Google Chrome tarafından geliştirilmiş JavaScript motorudur.

Node.js, asenkron (asynchronous) programlamaya dayalıdır. Node.js'i diğer PHP ve ASP'den ayıran en önemli özelliği ise bu olmakla birlikte beklemeyi önlemesidir. Örneğin sunucu tarafında dosya açılıp, okunmak istediğinde Node.js bekleme yapmaz. Node.js ayrıca single-threaded, non-blocking özelliklidir.

Single-threaded olayından kasıt, bir Node.js uygulaması her request olduğunda yeni bir thread oluşturmadan tek bir process üzerinde çalışmasıdır.

Asenkron olmasını ise şöyle açıklayalım, bir fonksiyon'dan veri return edilene kadar Node.js yine yapması gereken işlemlere devam eder. Kısacası o verinin dönmesini beklemez, çalışır. Veri döndüğü takdirde ise callback olur.

Node.js ile neler yapılır?

Node.js ile server üzerinde dosya oluşturabilir, açabilir, okuyabilir, silebilir ve kapatabilirsiniz. Veritabanında veri ekleme, silme ve düzenleme işlemleri yapılabilir. Form verisi toplanabilir. Dinamik sayfa içerikleri oluşturulabilir.

Node.js'i farklı kılan şeyler

Yukarıda Node.js'i farklı kılan faktörlerden bahsedildi. Bunlara ek olarak, Node.js hem backend hem de frontend için tek bir programlama dili kullanımı sağlıyor. Bu dil elbette JavaScript. Ayrıca oldukça geniş bir kütüphane yelpazesi mevcut. Bu kütüphaneler modül olarak bilinir. Bu modüller ise NPM(Node Package Manager) içindedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme