Node.js İlk Uygulama

Node.js kullanımına dair bir örnek gerçekleştirelim. Uygulamayı yazmadan önce Node.js'in işletiminizde kurulu olması gerekmektedir. Bir proje klasörü oluşturun ve içerisinde main.js adında bir dosya oluşturun. Adlandırmalar isteğinize bağlıdır.

İlk olarak Node.js modülü olan http modülü include edilmeli. 
const http = require('http');
Sonrasında ise createServer() metotu kullanılacaktır. Bu metot http metotudur. Yeni bir HTTP server oluşturur ve döndürür.
const server = http.createServer((req, res) =>{
    res.writeHead(200, {'Content-Type': 'text/html'});
    res.end('Merhaba Dünya!');
}).listen(8000);
Yukarıda yapılan işlemi şu şekilde özetleyebiliriz. res.writeHead() metotunda iki set etme işlemi yapıldı. İlk parametrede aslında res.setStatus = 200;, diğerinde ise res.setHeader('Content-Type', 'text/html') işlemi yapılmış oldu. Kısacası o komutu kullanmak yerine bu iki komutta kullanılabilirdir. 

res.setStatus = 200; yapmasak bile zaten default olarak 200. http 200, response'ın başarılı şekilde alındığı anlamına gelmektedir.

Sonrasında listen(8000) metotu ile eğer birisi web tarayıcı üzerinden port 8000 ile sunucuya erişmeye çalışırsa response olarak Merhaba Dünya! yazısı karşısına çıkacaktır.

Çalıştırmak için CMD veya işletim sistemine ait komut satırı açılır. Oluşturulan dosya node main.js ile çalıştırılır. Bu işlemden sonra bilgisayar bir sunucu gibi çalışmış olacaktır. Çalıştığını doğrulamak için http://localhost:8000 adresine gidilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme