Steam'de Yüklü Oyunu Bir Diskten Başka Bir Diske Taşıma

Steam üzerinde oyunları bir diskten başka bir diske taşıma bazen önemli olabiliyor. Özellikle yerel diskte yer alan oyunların fazlaca yer kaplaması eğer yerel disk boyutuda düşükse büyük sorunlar yaratabilir. Bunun için çözüm olarak oyunları yerel diskten, harici diske taşınma işlemi yapılabilir. Steam bunun için kullanıcılarına bir çözüm sunmuş.

Öncelikle Steam'e girip üst menüden Steam → Ayarlar(Settings) penceresi açılır. İndirmeler(Downloads) kısmına girilir ve Steam Kütüphanesi Klasörleri butonuna tıklanır. Açılan pencerede sol altta yer alan Kütüphane Klasörü Ekle butonuna tıklanır. Eklemek istediğimiz diskte SteamLibrary adında bir dizin oluşturulur ve seç denir. Bu adımdan sonra aşağıdaki resimde olduğu gibi olmalı son durum:
Steam'de Yüklü Oyunu Bir Diskten Başka Bir Diske Taşıma
Steam Kütüphanesi Klasörleri Penceresi

Yukarıdaki işlemi düzgün bir şekilde yapmış olmalıyız. Çünkü taşımak istediğimiz oyun dosyaları bu yeni oluşturulan kütüphane dosyası içinde barındırılacak.

Taşımak istenen yüklü oyun, Steam programındaki kütüphaneden bulunur ve sağ klik yapılır, Özellikler... kısmına tıklanır. Karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere çıkmalı. Bu pencerede kırmızı çizgili alan içinde belirtilmiş olan Yükleme Klasörünü Taşı... butonuna tıklayın.
Steam'de Yüklü Oyunu Bir Diskten Başka Bir Diske Taşıma
Oyun Özellikler Penceresi - Yerel Dosyalar Sekmesi
Açılan pencerede olduğu gibi oyunu taşımak istediğiniz diski seçin ve Klasörü Taşı butonuna tıklayın.
Steam'de Yüklü Oyunu Bir Diskten Başka Bir Diske Taşıma
Yükleme Klasörünü Taşı Penceresi
Bu işlemden sonra geriye sadece oyunun boyutuna bağlı olarak taşınma süresi boyunca beklemek kalıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme