Blogger Yayınlarına Otomatik 'Devamı' Bağlantısını Ekleme

Anasayfa ya da diğer index sayfalarında görünen yayınlarınızı belli bir oranda kısaltmak gerekebiliyor. Blogger bu ihtiyacı karşılamak için atlama aralığı ekle yani 'jump break' ayarını kullanıcının eklemesini, yayın editörü içinde sağlamış. Ancak bu eklemeyi her yayında yapmak biraz eziyet olur. Bu soruna alternatif olarak otomatik "devamını oku" gibi Blogger eklentileri kullanılabilir. Ancak bu işlemde içerisinde tema kodunu büyük oranda arttırıyor ve performans hızını düşürüyor. Ayrıca kod içinde düzensiz ve çirkin bir görüntü oluşturuyor. Bunun yerine çok daha alternatif bir çözümü araştırarak bulabildim. Çözümü bu siteye uygulayacağım, bakalım nasıl sonuçlar elde edeceğiz?

İlk olarak snippet operatörüne ihtiyacımız olacak. Bu operatör, index sayfalarında (anasayfa, arama sonuçları vs.)  blog yayınının özet halinde yüklenmesini sağlar. Aynı zamanda snippet operatörü özetin uzunluğunu belirlememize izin vermektedir.

Aşağıdaki kodu, tema kodundaki  <data:post.body/> kod etiketi ile değiştirin.
<b:if cond='data:blog.pageType not in {"static_page", "item"}'>
  <b:eval expr='snippet(data:post.body, {length: 450, linebreaks: false, links: false})' />
  <a expr:href='data:post.url + &quot;#more&quot;' ><data:post.jumpText/></a>
<b:else/>
  <data:post.body/>
</b:if>
Bu işlemden sonra blog yayınlarının istenen duruma geldiği görülecektir.

snippet(string, options) yapısından anlaşılacağı üzere string kısmında blog yayını içeriği string parametresi olarak alınmakta. options parametresi ise uygulanacak ayarları temsil etmektedir. Bu ayarları incelemek istersek:

  • links: Özet içerisinde yer alan linklerin çalışıp çalışmayacağını belirlemek için kullanılır. Varsayılan değer ise true'dur.
  • linebreaks: Satır atlama gibi işlemlerin özet içerisinde gösterimi için kullanılan ayardır. Eğer true olursa özet yapısı birden fazla paragraf halinde görünebilir.
  • length: Özet içeriğin karakter sınırının belirlenmesi bu ayarla yapılır.
  • ellipsis: Özetin sonuna (...) üç nokta eklenmesinin yapılıp, yapılmayacağını belirleyen ayardır. 

Kaynaklar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme