Blender İzometrik Tile Oluşturma

Blender ile izometrik tile oluşturmak için aşağıdaki yazıyı yazdım. Blender 2.8 sürümü kullanılmıştır. Bu sebeple daha önceki sürümlerle büyük farklılıklar içermektedir.

İlk olarak sahneyi oluşturduk. Edit mode aktif edilir,  face select yapılır sonrasında ise küpün beş yüzü silinir, taban yüz ise bırakılır.
Blender 3D Scene
Properties panele girilir. Sonrasında ise Output sekmesine girilir. Tile boyutu ne kadar olacaksa ayarlanır. Ben genişliği (x değeri) 256px, yüksekliği (y değeri) ise 512px olarak ayarlıyorum. Ne olur ne olmaz diyerek projeyi şimdiden kaydedelim.

Outliner içerisinde camera nesnesi seçilir. Object mode olmasına dikkat edilir. Numpad 0 ile kamera görünümüne geçelim. N tuşuna basarak yan açılır menüyü açalım. Transform içerisinde yer alan Rotation değerlerini sırasıyla x:60, y:0, z:45 derece olarak ayarlayalım. Properties panelinden Object Data sekmesine girilir, Lens başlığı altında yer alan Type ayarı Orthographic olarak ayarlanır. Görünüm aşağıdaki gibi olacaktır.
Blender Orthographic Scale
Orthographic Scale ile nesne kameraya göre boyutlandırılır. Transform sekmesinde Location değerleri başlangıçta x:10m, y:-10m ve z:-8m olarak verilir. z ekseni konumu ile tabana doğru nesne şekilde olduğu gibi yaklaştırılır.
Blender Orthographic Scale
Buraya kadar geldikten sonra projeyi kaydedelim. F12 ile oluşturduğumuz görüntüyü render ettiğimizde arkaplan transparan olarak görünmeyecektir. Bu yüzden properties paneline gidilir. Render sekmesine girilir. Film başlığı altında yer alan Alpha, Transparent olarak ayarlanır. Tekrar render yapıldığında görüntü arkası transparan olacaktır.
Blender Properties Panel
Her ne kadar bizim kullandığımız tile boyutu 256x512 olsa bile görünen eşkenar resmin çerçeve boyutu 256x128 boyutundadır. Bu kısım oldukça önemlidir, çünkü TiledMap uygulamasında tile boyutunu 256x128 olarak vereceğiz.

Bu oluşturduğumuz tile resim dosyasını TiledMap üzerinde denetleyelim. Yeni bir harita oluşturalım. 
Tiled'da İzometrik Harita Oluşturma
Karşımıza aşağıdaki gibi bir görüntü çıkacaktır.
Tiled'da İzometrik Harita Görünümü
Şimdi bir tileset ekleyelim. Tabi bu işlemden önce görüntüyü render edip, save as demeliyiz. tile.png olarak kaydettim. New Tileset diyerek resmi ekliyorum.
Tiled'da Tileset Ekleme
Sonrasında ise aşağıdaki gibi tile resmini kullanabiliyorum.
Harita Üzerinde İzometrik Tile Kullanımı
Blender resmi kaydederken gölgeli olarak çıkartmakta. Shadless özelliğini eklemek için önceden bloga eklediğim yazıya göre yapabilirsiniz.


Nesnenin rengini ise yine verdiğim linkteki yazıda eklenen Emission düğümüne göre belirleniyor. Görüntü render edildiğinde gölge efekti olmamakta. Resmi tekrardan kaydediyoruz. TiledMap programında karşılaştığımız görüntü aşağıdaki gibidir.
İzometrik Tile Kullanımı

TiledMap üzerinde gridi kaldırdığımız tile arası çizgiler görünebilmektedir. Bu çizgiyi kaldırabilmek için ince ayarı bulmamız gerekir.

Blender programına dönüp edit mode aktif edilir ve aşağıdaki gibi bir görünüm elde edilir. Bu görünümü yapmak için face select aktifken E tuşu ile belirli bir yükseklik verilir.
Blender 3D Dikdörtgen Prizma
Bu görüntüyü render, edip save as diyoruz. tile2.png olarak kaydediyorum. TiledMap programında denersek görüntü aşağıdaki gibi olacaktır.
Tiled Üzerinde Deneme
Bu şekilde izometrik olarak tile oluşturabilirsiniz. Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur.

Kaynaklar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme