C++ Geliştirme Ortamı Kurulumu

Başlangıç seviyesi için C++ kodu yazmak için Dev-C++ ve Code::Blocks programı kullanılabilir. Boyut olarak düşük ve kullanımı kolaydır. Bu programları resmi sitelerinden ücretsiz olarak indirebilir ve kullanabilirsiniz. Bu yazıda cmd(komut satırı) ile  C++ kod derlemesi nasıl yapılabilir onun kurulumu ve kullanımı gösterilecek.

Komut satırında C veya C++ derlemesi yapabilmek için gcc ve g++ derleyicilerine ihtiyaç vardır. gcc derleyicisi sadece C dili için, g++ ise C++ dili içindir. Bu derleyicileri bilgisayarda(windows) kullanabilmek için MinGW kurulumu gereklidir. Linux sistemlerde terminal üzerinden g++ kurulumunu bir kaç komut ile halledebilirsiniz.

MinGW: gcc derleyicilerini içinde bulunduran Windows sürümüdür.

MinGW kurulumunu yapabilmek için bu linke tıklayın. Sitenin sağ üst kısmında görülen Download Installer butonuna tıklayarak kurulum dosyasını indirin. Kurulum dosyasını çalıştırın. Install diyerek devam edin. Değişiklik yapmadan Continue diyerek devam edin. Gerekli kurulum dosyalarının download edilmesini bekleyin. İndirme tamamlandıktan sonra Continue butonuna tıklayın. Açılan package kısmından aşağıdaki paketlerini üstüne gelip sağ klik yapın ve Mark for Installation deyin. Bu paketler bizim kurmak istediğimiz paketlerdir.

  • mingw-developer-toolkit
  • mingw32-base
  • mingw32-gcc-g++
  • msys-base
Seçim işlemi yapıldıktan sonra ise üst bardan Installation sekmesinden Apply Changes butonuna tıklayın ve gerekli dosya indirmeleri tamamlandıktan sonra kurulum işlemi gerçekleşecektir. Şu an için derleme işlemi sadece MinGW klasörü içerisinde yapılabilir. Her yerden derleme işlemini yapabilmek için Gelişmiş Sistem Ayarlarına girin. Ortam Değişkenlerine giriyoruz. Sistem Değişkenleri bölümünden path seçeneğini seçip Düzenle diyerek, C:\MinGW\bin değerini ekleyip tamam butonuna tıklayın.

Aşağıdaki gibi bir örnek kodu masaüstünde ornek.cpp uzantılı olacak şekilde kaydedip, komut satırında derleyelim.
#include <iostream>

using namespace std;

int main(){
  cout << "merhaba";
  return 0;
}
Komut satırını açın ve cd Desktop komutunu yazarak masaüstüne erişim sağlayın. Derleme için g++ ornek.cpp -o ornek komutunu girin. Program kodu hatalı ise bu hataları derleyici size bildirecektir. Herhangi bir hata yoksa ekranda bir şey çıkmaz. Derlenen kodu çalıştırmak için komut satırına ornek yazıp girin. Ekranda merhaba yazısı çıkacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme