Windows Terminal'i Özelleştirme

Güçlü ve açık kaynaklı bir terminal uygulaması olan Windows Terminal kullanıma sunuldu. Microsoft Store üzerinden ücretsiz olarak alınabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Peki Windows Terminal'de diğer eski terminalde(cmd) olmayan ne var? Öncelikle çoklu sekmeler, Unicode ve UTF-8 karakter desteği, özel temalar, yapılandırmalar gibi birçok yeniliği sayabiliriz. Açıkçası beni en çok etkileyen emoji desteği oldu. 😶

Benim bu yazıda bahsedeceğim esas konu Windows Terminal üzerinde nasıl özelleştirme yapılacağıdır. Windows Terminal'in tüm ayarları profiles.json dosyasında gerçekleştirilmektedir. Bu dosya sayesinde kendi zevkinize bağlı farklı bir terminal oluşturabilirsiniz. Bu dosyaya ulaşabilmek için Windows Terminal uygulamasını açın. Açılır menü bölümünden Settings butonuna tıklayarak profiles.json dosyasına ulaşabiliriz.

Windows Terminal'i Özelleştirme

profiles.json dosyasında yapılan değişikliklere bağlı olarak Windows Terminal otomatik olarak güncellenecektir.

Windows Terminal'i Özelleştirme

Terminal içinde kendinize ait özel tuş kombinasyonlarını istenilen komutlar için oluşturabilirsiniz. Şu an için default olarak tuş atamaları yapılı olarak gelmiştir, bunları kendi kullanımınıza göre değiştirebilirsiniz.

Arkaplan Resmi Ekleme

Windows Terminal'in arkaplan resmini kendi zevkimize göre belirleyebiliriz. Profillerin her biri için farklı bir arkaplan resmi belirleyebiliriz. Burada profillerden kasıt powershell, cmd gibi farklı terminaller kastediliyor. Bunu gerçekleştirmek için bir deneme yapalım. Kullanmak istediğiniz bir resim dosyası bulun. Resim dosyasının adres yolu kopyalanır. cmd profiline aşağıdaki gibi üç satır eklenir.
"backgroundImage": "C:/Users/gurb/Desktop/skyrim.jpg",
"backgroundImageOpacity": 0.6,
"backgroundImageStretchMode": "fill"
Sonrasında profiles.json kaydedilir ancak herhangi bir değişiklik olmaz çünkü useAcrylic değeri true yerine false yapılmalıdır. profiles.json kaydedildiğinde cmd güncellenecektir.

Windows Terminal'i Özelleştirme

Şimdilik bu kadar herhangi bir soru ve sorununuz olursa yorumlar kısmından bildirebilirsiniz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme