Temel Git İşlemleri

GitHub ve BitBucket gibi platformlarda oluşturulan repository için bilgisayarda yapılabilecek bazı temel git işlemlerini burada göstereceğim. İlk olarak bilgisayarımızda Git kurulu olmalıdır. https://git-scm.com/downloads bu adresten kurulum dosyası indirilip, kurulum gerçekleştirilebilir.

Git kullanılabilir hale geldikten sonra bilgisayara klonlamak istediğimiz repository linkini kopyalıyoruz. Bu linke repository'e ait overview penceresinden ulaşılabilir. Sonrasında klonlamak istenilen yerde sağ tık Git Bash Here yapılır ve git konsolu açılır. Konsola git clone repository-link.git yazılır.
Temel Git İşlemleri
Klonlama işlemi gerçekleştirilmiştir. Masaüstüne BigInteger adında bir klasör gelmiştir. Klasör içerisine örnek bir dosya ekleyelim.
Temel Git İşlemleri
Konsolda klasör içerisine girilir. Devamında ise git add * komutu ile tüm dosya içerikleri yüklenmeye hazır hale getirilir.
Temel Git İşlemleri
git commit -m "yapılan değişiklik buraya yazılır" şeklinde bir komut girilir.
Temel Git İşlemleri
git push origin master komutu ile repository içeriğini yükleme işlemi gerçekleştirilir. Sonrasında ise kullanıcı adı ve şifre istenir. Başarılı bir girişten sonra yükleme işlemi gerçekleştirilmiş olur.
Temel Git İşlemleri


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme