Blender 2.8 Shading Kullanımı

Sahne içerisine plane nesnesi ekleyelim. Ekledikten sonra Shading ekranına geçilir.
Properties panelinden yeni materyal oluşturulur.
Base color ayarından renk koyulaştırılır. Sonrasında Roughness (pürüzlülük) değeri azaltılır.
Resim dosyasından kendim oluşturduğum texture resmini şekildeki gibi Node bölgesine sürükleyip bırakıyorum. Sonrasında oluşan node'daki color çıkışını, BSDF'e ait Base Color girişine bağlıyorum. 
Sonrasında resmi biraz uzaklaştırıp ara bölgede Seperate RGB node oluşturuyoruz. (Shift + A kombinasyonu ile.) Converter -> Seperate RGB
Seperate RGB düğümünü şekildeki gibi bağlıyoruz. Görüntümüz ise aşağıdaki gibi değişmektedir.
Blue kanalını bağlarsak çok daha yansımalı olacaktır.
Specular (Yansıtıcı) özelliğini .75 olarak ayarlıyoruz.
Node editöründe bu kez Shift+A ile Converter içerisindeki ColorRamp düğümünü ekliyoruz. Bu düğüm daha ince ayarlamalarda kullanılır. B-Spline olarak ayarladım ve soldaki renk butonunu sağa doğru kaydırdım. Seperate RGB değerini ise Red kanalından çıkışlı olarak ayarladım. Görünüm daha iyi oldu.
ColorRamp düğümü ile BSDF arasındaki bağlantıyı kesiyoruz. Bir tane Bump düğümü ekliyoruz. Vector > Bump yolu ile eklenir. Seperate RGB düğümünün Red çıkışı Bump düğümünün Height girişine bağlanır. Bump (şişlik) düğümünün Normal çıkışı ise BSDF düğümünün normal girişine bağlanır.
Bump düğümünün strength (kuvvet) ayarı belli bir seviye azaltılır.
ColorRamp düğümünün Color çıkışını BDFS'nin Roughness girişine tekrar bağlıyoruz.
redwall.png düğümünün Color çıkışını ise BDFS'nin Base Color girişine bağlıyoruz. Bu işlemden sonra nesnemiz orijinal rengine kavuşmuş olacaktır. Strenth değerinin ise bir miktar arttırıyoruz.

redwall.png ile BDFS düğümü arasında bir Hue Saturation Value (Renk doygunluğu) adında bir düğüm ekliyoruz. (Eklemek için Color > Hue/Saturation). Hue Saturation Value düğümüz içerisindeki Value ayarını azaltırsak görüntümüz daha karanlık bir hale gelecektir. Saturation ayarı ile renk doygunluğunu arttırabilir veya azaltabiliriz. Hue ile ise renk değişimini gerçekleştirebiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme