Blogger için GitHub'ı Host Olarak Kullanmak

Blogger'ın kendisine ait şu an için bir host desteği yok. Haliyle CSS, JavaScript, hatta yazı fontu gibi özel dosyaları dışarıdan çağırmamız gerekiyor. Bu sebeple host servisine ihtiyacımız oluyor. Önceleri bu sorunu Google Drive ile hallediyorduk, ancak bu özellik devre dışı kalmadan önce. Son bir kaç yıl ise bizzat kendim yine GitHub'a ait cdn rawgit servisini kullanıyordum. Ancak o da 2018 yılından itibaren hizmete kapanacak gibi bir uyarıda bulundu. Uyarının yanında ise birkaç öneride bulundu. Bu önerilerden bir tanesi host amaçlı olarak GitHub Pages'i kullanabilirsiniz önerisiydi.

GitHub Pages, github kullanıcılarının github üzerinden ücretsiz olarak blog açabilmelerini sağlayan ücretsiz servis. Eğer bir GitHub hesabınız yoksa öncelikle bir hesap oluşturun. Sonrasında hesaba giriş yapın.

Yukarıdaki resimde olduğu gibi New repository ile yeni bir proje oluşturun.

Sonrasında açılan sayfada kullanıciadiniz.github.io olacak şekilde repository adını girin. Diğer ayarlarda aynı aşağıdaki resimde olduğu gibi olsun. En sonda yeşil renkli Create repository butonuna tıklayın.
kullaniciadiniz.github.io adresine bağlanabiliyor muyuz diye kontrol edelim. Aynı zamanda bu kontorülü settings kısmından Github Pages bölümünden de yapabiliriz.
Görüldüğü gibi "Your site is published at https//.." bildirisini aldık. Yani sitemiz başarılı bir şekilde yayında. Bu şekilde sayfamıza bağlanabiliriz.
Peki bu sayfayı nasıl host olarak Blogger için kullanacağız? Öncelikle örnek olması amacı ile bir CSS dosyası oluşturalım. CSS dosyası oluşturmak için oluşturulan repository sayfasına gelelim ve Create new file diyelim.
deneme.css adında örnek bir dosya oluşturup içerisine geçici bir CSS kodu yazıldı.

Sonra biraz daha aşağıya inerek bu dosyayı Commit new file butonuna tıklayarak yayına alıyoruz.
Şimdi oluşturduğumuz dosyaya ulaşmak için tarayıcı adresine https://kullaniciadiniz.github.io/deneme.css olarak ulaşalım.

Artık bu url adresini CSS dosya çağırma kodunda kullanabiliriz.
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="https://kullaniciadiniz.github.io/deneme.css"/>
Artık dışardan çağırmanız gereken dosyaları çok rahat bir şekilde Github Pages üzerinden çağırabilirsiniz. Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur. Aklınıza takılan bir soru veya bir problem olursa yorumlar bölümünden belirtebilirsiniz.

1 yorum: