Ubuntu 18.04 Siyah Ekran Hatası Çözümü

Ubuntu 18.04 dağıtımını bilgisayarınıza kurarken veya upgrade ederken bu hatayı almanız mümkün. Genelde bu hatayı alan kişiler nvidia ekran kartına sahiptirler. Ben de upgrade işleminden sonra Ubuntu 18.04'e kullanıcı girişi yaptığım sırada siyah ekran hatası alanlardanım. Ancak iki gün sonrasında bu yazıyı bu dağıtım üzerinden yazabiliyorum.

Öncelikle benim hatayı almamın sebebi nvidia-driver-390 sürümünden kaynaklı. Bu sebeple ekran kartı sürücümüzü güncellememiz gerek.

İşleme başlarken en başta bilgisayarın yeniden başlatılması gerek. Grub ekranına geldiğimizde Ubuntu seçili olmak üzere "e" tuşuna basılı tutun. Aşağıdaki resimde olduğu gibi sondan ikinci satırın sonuna aşağıdaki kodu ekleyin.
nouveau.modeset=0
nomodeset
Kodu yazdıktan sonra Ctrl+x veya F10 tuşuna basın ve Ubuntuya giriş yapın. Bu işlemden sonra yüksek ihtimal başarılı bir şekilde giriş yapacaksınız ama bu tek seferlik bir durum. Şimdi sıra ekran kartı sürücü güncellemeye geldi.

Kullanıcı girişini yaptıktan sonra terminali (CTRL+ALT+T) açıyoruz ve aşağıdaki komutu giriyoruz. Sürücüleri Ubuntu'ya ekliyoruz.
sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa
Sonrasında güncelleme yapıyoruz ve en son sürüm neyse onu yüklüyoruz.
sudo apt update
sudo apt install nvidia-396
Sürücüleri yükledikten sonra sistemi yeniden başlatın. Muhtemelen tekrar siyah ekran hatası alacaksınız, bu nedenle nouveau.modeset=0 ile tekrar giriş yapın.

Giriş yaptıktan sonra Software & Updates programını açın ve aşağıdaki gibi seçimi gerçekleştirin. Sorun yüksek ihtimalle çözülmüş olacaktır.
ubuntu 18.04 nvidia driver

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme