Manjaro Kurulumu [Dual-boot]

Bundan birkaç gün önce Ubuntu 18.04 kullanan birisi olarak sabrım taşmıştı. Gereksiz yere program donması, sistem donması derken Manjaro kurmaya karar verdim.

Manjaro ISO dosyasını resmi sitesinden indirebilirsiniz. Ben versiyon olarak GNOME türünü kurmaya karar verdim. Zaten üç tane ISO dosyası çeşidi var. GNOME versiyonu diğer türlere (ör: xcfe) göre biraz daha fazla kaynak kullanıyor.

→ Manjaro USB Boot Yapımı

ISO dosyasını boot olarak kullanacağım flash diske yazmadan önce flash diski fat32 olarak biçimlendirdim.

ISO dosyasını diske yazmak için Rufus programı kullanacağız. En son versiyonunu Sourceforge sitesinden bulabilirsiniz. Dosyayı aşağıdaki ayarlarda olduğu gibi ayarlayıp dd formatında diske yazdırıyoruz.

Yazma işlemi bittikten sonra flash disk bilgisayarınıza takılı olması şartı ile bilgisayarı yeniden başlatın. Bios ekranını açın. Bios ekranını açmak için bilgisayar tam başlarken art arda f10 tuşuna basın. Bilgisayara göre bu tuş değişebilir.

Boot sekmesinde USB belleği çalıştırmadan önce Secure Boot ayarını disabled yapmayı unutmayın aksi takdirde büyük ihtimalle boot ekranı karşınıza gelmeyecektir. Secure boot ayarını disabled yaptıktan sonra USB kurulumu üzerine gelip enter diyerek kuruluma başlayalım. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.
Manjaro Dual-Boot Kurulum
Boot: Manjaro.x86_64 gnome seçeneğini seçiyoruz. Sonrasında denemeniz için portable olarak Manjaro işletim sistemi karşınızda çalışır halde olacak. Yüklemek için karşımıza şöyle bir pencere çıkacak.
Manjaro kurulumu
Launch Installer butonuna tıklayın.
manjaro kurulumu
İnternet bağlantısını yapın. Dili Türkçe olarak ayarlayabilirsiniz. Sonrasında Next diyerek devam edin.
Manjaro kurulum
Konumu İstanbul olarak ayarlayın bu sayede saat ayarlarının ona göre ayarlanacak. Next butonuna tıklayarak diğer bölüme geçin.
Manjaro Dual-Boot Kurulum
Klavyeyi Turkish - Deafult olarak belirleyin eğer standat Q Türkçe klavye kullanıyorsanız.
Manjaro Dual-Boot Kurulum
Bu kısım çok önemli. Öncelikle burada Manual partitioning seçeneğini seçiyorum. Disk üzerinde düzenlemeleri manuel olarak kendim yapacağım. Yazının başında dediğim gibi ben Manjaro'yu Ubuntu'nun üzerine kuruyorum. Bu yüzden Ubuntu 18.04.1 LTS yazması normal. sda1 ve sda2 kısımları bizi hiç ilgilendirmiyor.
Manjaro Dual-Boot Kurulum
Öncelikle Ubuntu'nun yüklü olduğu diskin üzerine gelip Delete butonuna tıkladım. Artık bu diskim yukarıda olduğu gibi Free Space yani boş bir alana dönüştü. Aynı işlemi swap alanı olarak ayrılmış sda4 diskine de yapıyorum. Bu işlemi yaptıktan sonra her iki disk birleşip toplam 96 GB boyutunda bir boş alan oluşacak.

Free Space adlı bu diskin üzerine tıklayıp Edit butonuna tıklıyorum.
Manjaro Dual-Boot Kurulum
Yukarıda olduğu gibi ayarlara aşağıdaki değerleri verdim. Ne kadar olacağını (Size) kendinize göre belirleyebilirsiniz. Ama File System ve Mount Point kesinlikle resimde olduğu gibi ayarlanmalıdır. Sonrasın OK butonuna tıklayın.
Size: 93000 MiB
File System: ext4
Mount Point: /
Flags: (Bir şey seçmiyoruz)

Manjaro Dual-Boot Kurulum
Geriye 3GB küsür boş alan kaldı. Bazı kurulumlarda Swap alanıda oluşturulmakta ancak ben oluşturmayacağım çünkü bilgisayarımın RAM değeri yeterli. Bu boş alanı EFI olarak değiştireceğim birazdan yapacağım aşamaları kesinlikle yapın eğer bu adımları atlarsanız grub 2.02 gibi sinir bozucu bir ekranla karşı karşıya gelirsiniz ve tekrar kurulum yapmak zorunda kalırsınız, tıpkı bende olduğu gibi 😄.

Free Space alanı düzenlemek için Edit butonuna tıklayalım.
Manjaro Dual-Boot Kurulum
Geriye kalan tüm boyutu efi bölümüne ayıracağım.
Size: 3487 MiB
File System: fat32
Mount Point: /boot/efi
Flags: esp

Ok butonuna bastıktan sonra disk ayarlarımızı gerçekleştirmiş olduk.
Manjaro Dual-Boot Kurulum
Yukarıda olduğu gibi kulllanıcı ismi ve parola oluşturuyoruz. Sonrasında Next diyoruz.
Manjaro Dual-Boot Kurulum
Herhangi bir uyarı verilmediğine göre Install Now diyerek yüklemeyi başlatabiliriz.
Manjaro Dual-Boot Kurulum
Manjaro kurulumu bitti. Bilgisayarı yeniden başlattığınızda karşınıza grub seçim ekranı çıkacaktır. O seçenekler birisi ile Manjaro'yu diğeri ile güvenli modda Manjaro'yu en son seçenek ile Windows işletim sistemini açabilirsiniz. Manjaro'yu girmek için Manjaro seçeneğine girelim. Eğer hata falan almıyorsak sorunsuz bir şekilde kullanabiliriz.

Ben bu kurulumu iki bilgisayarda yaptım, ilk yaptığım bilgisayarda grub seçim ekranında Manjaro'yu başlattıktan sonra iki çeşit hata aldım. Bu hataların kurulumla falan alakası yok bizzat benim bilgisayarla alakalı. Zaten o hataları çözdüm. Eğer sizde o hataları alıyorsanız aşağıdaki linke tıklayarak hataları çözebilir ve Manjaro'yu sonunda kullanabilirsiniz. İkinci bilgisayara yüklediğimde hiç bir hata almadan Manjaro'yu başlatabildim.

→ [Çözüldü] tpm_crb MSFT0101:00: [Firmware Bug] ve nouveau 0000:01:00.0: Hatası

Umarım yardımı olmuştur. Soru ve sorunlarınızı yorum kısmından belirtmeyi unutmayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme