[Çözüldü] tpm_crb MSFT0101:00: [Firmware Bug]

Manjaro dağıtımını dual-boot olarak bilgisayarıma kurduktan sonra grub ekranında Manjaro'yu seçip başlatmak istediğimde aşağıdaki resimde olduğu gibi hata alıyorum.
Ekrana bakarsak tpm_crb MSFT0101:00: [Firmware Bug] ve de nouveau 0000:01:00.0: şeklinde 2 çeşit hata ile karşılaşıyoruz.

tpm_crb MSFT0101:00: [Firmware Bug] hatası anladığım kadarıyla bilgisayarın sadece Windows işletim sistemini desteklemesinden kaynaklı. Bu hatayı kaldırabilmemiz için TPM'i disable etmemiz lazım. Araştırdığım kadarıyla bazı bilgisayarların BIOS ekranından TPM disable edilebiliyor. Eğer bu işlemi gerçekleştirirseniz bu hatayı giderebilirsiniz. Ancak benim BIOS ekranımda TPM ile alakalı bir ayar bölümü yok. Bu yüzden sorunu Manjaro'nun terminalinden çözmeye karar verdim.

Şimdi diyebilirsiniz "Manjaro zaten açılmıyor terminali nasıl kullanacağız?". Açılmasa bile terminali açabilir ve Linux dosyalarına erişim sağlayabiliriz. Öncelikle hata veren ekranda CTRL + ALT + F2 tuş kombinasyonlarına basalım. Bu kombinasyona bastığımızda tty2 terminal ekranı açılacaktır. Siz isterseniz f1, f3 veya f6 diye basabilirsiniz. Bende f1 ile açılmadığı için f2 üzerinden açıyorum. Kullanıcı isminizi girin ve sonrasından parolanızı yazıp giriş yapın. Komut satırı karşınıza çıkacaktır.

TPM bileşenlerini devre dışı bırakmalıyız ama öncelikle tam isimlerini bilmeliyiz. O yüzden aşağıdaki komutu giriyorum.
lsmod | grep tpm
TPM bileşen isimlerini aşağıdaki gibi buldum ve bir kağıda yazdım. Bu isimler sizde değişiklik gösterebilir.

  • tpm_crb
  • tpm_tis
  • tpm_tis_core
  • tpm
nouveau 0000:01:00.0: hatası sanırım bilgisayarın ekran kartı sürücüsüyle çakıştığı için verilmekte. Bu sebeple nouveau sürücüsünü devre dışı bırakmalıyız. O yüzden nouveau ismini de yukarıdaki isimlerin yanına yazıyorum. 

Bir kağıda kaydettiğimiz bu isimleri devre dışı bırakmaya geldi sıra. Öncelikle etc dizinine girmeliyim.
cd /etc
Sonrasında ise modprobe.d dizinine girmeliyim.
cd /etc/modprobe.d
modprobe.d dizinine girdikten sonra dizin içeriğine bakmak için komut satırına ls komutunu girin. Dizin içeriğinde blacklist.conf isimli dosya olmalı ama bu dosya ismi biraz değişik olabilir. Bendeki dosya ismi 8169_blacklist.conf şeklinde sizdeki blacklist dosya ismi daha farklı olabilir. Bu dosyayı nano ile açıp devre dışı bırakmam gereken isimleri içerisine yazıp kaydetmeliyim. Komut satırına aşağıdaki yazıp girelim.
sudo nano xxxx_blacklist.conf
Blacklist dosyamız açıldı şimdi aşağıdaki gibi her satıra devre dışı bırakmam gereken isimleri blacklist başında olmak üzere yazıyorum.
blacklist tpm_crb
blacklist tpm_tis
blacklist tpm_tis_core
blacklist tpm
blacklist nouveau
Gerekli değişiklikleri ekledikten sonra CTRL+O ile kaydedip enter yapıyoruz. Nano editöründen çıkmak için CTRL+X yapıyoruz ve bilgisayarı yeniden başlatıyoruz. Tekrar Manjaro'yu açtığınızda başarıyla giriş yapabilirsiniz. Bu hatayı bizzat yaşadım ve yukarıdaki çözümü bulup sorunumu çözdüm. Umarım size de yardımı olmuştur. Soru ve sorunlarınızı yorum kısmından belirtmeyi unutmayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme