Bilmeniz Gereken Bilgisayar Oyun Türleri

Oyun sektörü geliştikçe, oyun türleri de bir o kadar arttı. Haliyle bu türlerin sayısı üç beş tane olmadığı için akılda tutması kolay olmayabilir. Bu sebeple oyun türlerini açıklama adına az ve öz bir anlatımla böyle bir yazı yazma gereği duydum.

1. Simulation

Simulasyon türündeki oyunlar genel olarak gerçek dünyamızda yer alan uygulama alanlarını baz alır. Örnek olarak çiftçilik ile alakalı Farming Simulator serisini gösterebiliriz. Bu oyunlar eğlence amaçlı kullanıldığı gibi eğitim amaçlı da kullanılmaktadır. Pilotlar uçuş yapmadan önce uçak simulasyonları ile eğitim almaktadır.

2. Real-Time Strategy (RTS)

Gerçek zamanlı strateji oyunlarında askeri envanterinden, ordu birimlerine kadar oyundaki tüm faktörler oyuncunun kararına göre şekillenir ve ona göre sonuçları olur. Adından da anlaşılacağı üzere gerçek zamanlı olarak ilerler. RTS türü oyunlara StarCraft 2, Company of Heroes gibi oyunları örnek gösterebiliriz.

3. Massively Multiplayer Online (MMO)

MMO türünü, aynı anda birden fazla oyuncunun yer aldığı online oyun olarak açıklayabiliriz. Bu tür oyunlar İnternet veya LAN üzerinden oynanır. MMO türü oyunlar sayesinde dünyadaki herhangi bir insana karşı oyun oynamanız mümkün. Ayrıca bu tür oyunların yapımında çok büyük emekler verildiğini söyleyebiliriz. MMO tarzı oyunlara örnek olarak Black Desert Online, TERA, Guild Wars 2 oyunlarını verebiliriz.

4. First Person Shooter (FPS)

FPS türünü bilmeseniz bile mutlaka FPS türü oyun oynamışsınızdır. Bu tür oyunlarda oynadığınız karakter bizzat sizin gözünüzden hareket etmekte. Oynadığınız karakteri dışarıdan görmeniz pek mümkün değil. Bu tarz oyunlar için en bilinen örnekler olarak Call of Duty serileri, Counter-Strike ve Battlefield serilerini söyleyebiliriz.

5. Third Person Shooter (TPS)

FPS türünün aksine bu tür oyunlarda oynadığınız karakteri dışarıdan görebiliyorsunuz. Bu türe örnek olarak GTA V, Max Payne 3 ve Rise of the Tomb Raider oyunlarını verebiliriz.

6. Role-Playing (RPG)

RPG türü Türkçede RYO yani rol yapma oyunu olarak belirtilir. Role-playing oyunlarında oyun kahramanının rolünü siz üstlenip, oyun içerisinde size sunulan seçeneklere göre karar verip, hikaye akışını sürdürüyorsunuz. RPG türü oyunlara örnek olarak The Witcher 3: Wild Hunt, The Elder Scrolls 5: Skyrim, Undertale, Dark Souls oyunlarını verebiliriz.

7. Multiplayer Online Battle Arena (MOBA)

MOBA türü oyunlar genellikle 5v5 olarak oynanmaktadır. Her iki takımda düşmana ait özel yapıyı yok etmek için veya haritada kontrol sağlamak için birbirleriyle mücadele eder. Oyuncuların yer aldığı savaş alanları ise her zaman aynıdır, herhangi bir rastgelelik mevcut değildir. MOBA türüne örnek olarak günümüzde oldukça popüler olan League of Legends ve DOTA 2 oyunlarını verebiliriz. 

8. Combat

Bireysel olarak yakın mesafede karşılıklı olarak dövüşün gerçekleştirildiği oyun türü. Combat türü oyunlarda dövüş kombinasyonlarına hakim olmalı ve aynı zamanda iyi refleksler gösterebilmelisiniz. Combat türüne örnek olarak Mortal Kombat oyununu verebiliriz.

9. Adventure

Macera türü oyunlar içerisinde hikayeleri çözme, farklı dünyaları keşfetme ve bulmacaları tamamlama gibi görevler barındırır. Adventure türü oyunlar fazla eylem gerektirmeyen oyunlardır. Adventure türüne örnek olarak The Walking Dead, Life Is Strange oyunlarını gösterebiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme