Nasıl Sıfırdan Blogger Tema Yapılır?

Bundan yaklaşık 3-4 sene önce ben de bu soruyu sormuştum. Hemen sonrasında engin bilgilere sahip kadim Google arama motoru üzerinde bu soruyu arattım. Arama sonucundan anladığım kadarıyla sağlam olarak neredeyse hiçbir makale yoktu. Elbette işe yarar kaynaklar vardı ama içerdiği bilgiler bütünlük olarak fazla eksik kalıyordu. Bazı kaynaklarda ise sadece hazır olan Blogger temaların kodlarını düzenleyerek bu işlemin yapılabileceğinden bahsediliyor. Tabi bu tema yapımı değil sadece modifiye yapmaktan başka bir şey değil. Bir başka kaynağa baktığımda ise şunu farkettim, konuya attığı başlıkla içeriğin alakası bile yoktu. Başlık insan üzerinde resmen ne umdum, ne buldum etkisi yaratıyordu. İçerikte sadece iki üç web dili tanımı yapıp, daha sonrasında evet sizde çok çalışırsanız Blogger teması yapabilirsiniz gibi bir yorum yapmak ve bu yazının aramalarda ilk sıralamalarda olması ise tamamen saçmalık. Biraz uzattım ama bunları belirtmeden geçmek istemedim. Kısacası bu konu hakkında ayrıntılı bir kaynak oluşturmak için bildiklerimi bu blogda yazıya dökmek istedim.

Blogger Tema yapabilir miyiz?

Evet, kendinize ait sıfırdan Blogger teması yapabilirsiniz.

Gereklilikler nelerdir?

Öncelikle hiçbir şey bilmiyorsanız da sıkıntı değil. Normal bir kullanıcı olarak Hazır temalar üzerinde görünüm ve içerik olarak küçük değişiklikler yapabiliyorsanız, temel olarak bu konularda bilginiz var demektir. Bunlar ise yeterlidir.

Hangi kodlama dillerini bilmeli?

Tema kodlarken elbette CSS,  HTML ve JavaScript kullanmamız gerekecek. Ama başlangıç olarak HTML ve CSS dillerini temel düzeyde bilmek ve mantığını kavramış olmak yeterlidir.  Bu diller hakkında internet üzerinde sayısız güzel kaynaklar bulabilirsiniz.

Kullandığınız tema, hazır tema mı?

Hayır, değil. Bu temayı bizzat ben sıfırdan kodladım. Kodlarken ise Bootstrap 4 Framework kullandım. Bootstrap için hazır bir CSS kütüphanesi diyebiliriz. İçerisinde bir çok HTML ve CSS tabanlı şablon yapıları barındırmaktadır. Bootstrap kullanmamın en büyük nedeni ise responsive destekli olması ve zamandan kazandırmasıydı.

Tema yapılırken Bootstrap kullanılacak mı?

Kullanılacak. Diğer türlü sadece HTML ve CSS ile Blogger temayı yapmaya çalışırsak, fazla zaman alacak ve karmaşık olacaktır. Aynı şeyi daha kolay bir yolu varken daha zor bir yolla yapmak mantıksız olur.  Üstelik Bootstrap sayesinde varsayılan olarak temamız responsive özellikli olacaktır. Yani Blogger temanın kendine ait mobil bir görünümü olacak. Elbette temanın görünümünü daha da özel kılmak için HTML ve CSS dillerini kullanacağız.

Sıfırdan Blogger Tema Yapımı Dersleri

Yukarıdaki listede Blogger tema yapımını anlatan dersler sırası eklenmiştir. Dersler gerektiğinde güncellenecek ve bir yenisi daha eklenecektir. Sorularınız olursa eğer lütfen yorum kısmından belirtin ve yeni yazılardan haberdar olmak içinse üst menüden takip et butonuna basmanız yeterli. İyi çalışmalar.

8 yorum:

 1. Bu konuda araştırma yaparken ben de sizin gibi bilgilendirici bir içerik bulamadım.Elinize sağlık Google aramadaki büyük bir boşluğu doldurmuşsunuz :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Yakında bu konuda çok daha gelişmiş bir şekilde profesyonel anlatım gerçekleştirecek arkadaşlar çıkacağını düşünüyorum.

   Sil
 2. valla içerik yok video çok hocam tutar

  YanıtlayınSil
 3. Hocam Sidebar Yapımı
  Footer Yapımı bunlar boş kalmış rica etsem bunlarında ders notlarını bizimle paylaşırmısınız eğitim setiniz yarım kalmış.

  YanıtlayınSil
 4. javascript kullanarak daha güzel sonuçlar elde etmeyle ilgilide yazılar bekliyoruz

  YanıtlayınSil
 5. Teşekkürler. Kodlaylak sitesini takip etmenizi tavsiye ederim. Kendisi konunun ehlidir.

  YanıtlayınSil
 6. Kendi temamı yapsam nasıl olur diye arama yaparken burayı buldum, hemen başlıyorum :D teşekkürler

  YanıtlayınSil