Blogger Şablon Kod Yapısı

Blogger tema yapımının ilk adımı olarak temaya ait şablon kod yapısını oluşturmalıyız. Blogger paneline girelim ve Tema bölümüne girip HTML'yi düzenle butonuna tıklayın. İçerisinde yer alan hazır temaya ait kodları silin ve alttaki kodu silinen kısma yazın veya yapıştırın.
<!DOCTYPE html>
<html>
 <head>
  <meta charset='utf-8'/>
  <title>Blogger Tema Kodla</title>
  <b:skin></b:skin> 
</head>
 <body>
  <b:section id='sectionIdismi'/>
</body>
</html>
Yukarıdaki kod, temanın şablon kod yapısı. Burada bilinmesi gereken iki etiket yapısı var. Bu etiketler skin ve section etiketleridir. Skin ve section etiketlerini şablon kod yapısı içerisinde belirtmezsek eğer Blogger, tema kodunu kabul etmeyecektir. Bu nedenle kullanımı zorunludur.

<b:skin> etiketi, <head> etiketi içine yazılır. Bu etiket içine temaya ait olan CSS kodları yazılır. Temamızın görünümünü buradan değiştireceğiz.

<b:section> etiketi ile ilgili ayrıntılı bilgi diğer yazıda verilecek. Kısaca tanımlamak gerekirse bu etiket blog sayfasının ana bölgelerini oluşturuna yapılardır. Örnek olarak main, sidebar verilebilir.

Şimdi bu kodu kaydetmek için Temayı kaydet diyoruz. Sayfayı yenilersek eğer tema kodu şu hale dönüşecektir.
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" ?>
<!DOCTYPE html>
<html xmlns='http://www.w3.org/1999/xhtml' xmlns:b='http://www.google.com/2005/gml/b' xmlns:data='http://www.google.com/2005/gml/data' xmlns:expr='http://www.google.com/2005/gml/expr'>
 <head>
  <meta charset='utf-8'/>
  <title>Blogger Tema Kodla</title>
  <b:skin><![CDATA[]]></b:skin> 
</head>
 <body>
  <b:section id='sectionIdismi'/>
</body>
</html>
Blogger'ın kod yapısında otomatikman değişiklik yapıldığı görülecektir. <html> etiketi içerisine bazı namespace alanları(xmlns:b, xmlns:data, xmlns:expr) eklenmiştir. Bu namespace yani alan adları sayesinde Blogger web sayfası tasarlayabilir ve Blogger veri tabanından veri çekebiliriz.

 • xmlns:b → Blogger elemanlarına erişim
 • xmlns:data → Blog verileri nereden geliyor
 • xmlns:expr → Öznitelik ifadesini hesaplamak için kullanılır.
Blogger tema kodumuzu en basit haliyle oluşturmuş olduk. Eğer Blog'u görüntüle yaparsak, karşımıza beyaz boş bir sayfa çıkmalı. Bir sonraki yazıda section ve widget etiketlerine değinilecek. Sonraki yazıya ulaşmak için tıklayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme